Історія початку використання Закису Азоту у медичній практиці
Авторство винаходу газів Закису Азоту (N2O) та Кисню (О2) належить англійському джентльмену серу Джозефу Прістлі. Достеменно невідомо, у який саме рік сер Прістлі відкрив ці гази, бо у його роботах та робочих записах є посилання на «Добрий газ» (Good gas) у період з 1771 по 1777 роки. Саме після 1777 року сер Прістлі чітко розділив два гази окремо та провід серію хімічних досліджень, що відкрили людству кисень та закис азоту. Отже основа метаболізму на нашій планеті (O2) та газ з ефектом знеболення (N2O) увесь час ішли поруч.
Нажаль, на рубежі двох століть, вивчення дії Закису Азоту було спрямовано на розваги та вживання «звеселяючого газу» набуло популярності у якості шоу, де кожний з учасників міг «сміятися, співати, розмовляти досхочу або битися». Наступні сімдесят років дія закису розглядалася лише як елемент розваги і у такому вигляді Закис Азоту, разом із колоністами, перебралася через океан до Америки.
10 грудня 1844 року (саме ця вважається датою народження медичного використання закису азоту) доктор Гарднер Колтон організував Велику виставку в Хартфорді (США,штат Коннектикут). Це була виставка, схожа на інші, які він організував, щоб продемонструвати «тонізуючий ефект» від вдихання N2O.
На заході був присутній стоматолог Горацій Уеллс. В якості учасника Уеллс зголосився спробувати газ на сцені, вважаючи, що він не буде «робити з себе видовище». Однак саме так місіс Уеллс описала його виступ. Інший учасник, молода людина на ім'я Семюел Кулі, зголосився вдихнути газ перед численою аудиторією. Він відразу ж відчув дію газу. Перебуваючи в ейфорії, Семюел стрибнув зі сцени у глядацький зал. Стрибок був дуже невдалим - він вдарився ногою об лавку, викликавши глибоку криваву рану. Кулі не знав про ступінь травми і стверджував, що не відчував болю.
Доктора Уеллса дуже зацікавила очевидна несприйнятливість Кулі до болю, і він запитав:
«Колтон, чи можна видалити зуб під дією N2O?».
Не знаючи ні про яку дію газу з знеболюючими властивостями, Колтон погодився принести запас газу і зустрітися з Уеллсом в його медичному офісі на наступний день. Там доктор Уеллс сам вдихнув газ, і його колега, доктор Ріггс, видалив один з його зубів.
У цей день доктор Уеллс проголосив про «найбільше відкриття з коли-небудь зроблених» і «нову еру в видаленні зубів».
Афіша виставки закису азоту. (З джерела Malamed SF: Sedation, ed 5, St Louis, 2010, Mosby.)
Пам’ятник Горацію Уеллсу у парку Бушвіль, Колорадо
Двадцяте століття
Саме стоматологія продовжувала залишатися основним напрямком в області охорони здоров'я, який використовують N2O. Однак, крім деяких епізодичних періодів між 1913 і 1938 роками, вживання N2O практично не існувало. Причини цієї бездіяльності були ненадійне обладнання, нездатність дати задовільні результати і відсутність знань та сталих протоколів техніки використання.
Лише починаючи з 1956 року, зі створенням доволі простих та відносно не дорогих пристроїв для дозування та змішування газів (закису азоту та кисню), та створення сталої навчальної бази у медичних університетах Європи та Сполучених Штатів, Закис Азоту надійно увійшов до медичної (зокрема – стоматологічної) практики.
У наш час N2O продовжує користуватися популярністю та є звичайною практикою у стоматології найбільш економічно розвинутих частин світу, зокрема Європи ,Британії, Японії, та Сполучених Штатів.
Американський Центр обстеження ADA повідомив у 2007 році, що мінімальна седація з N2O була використана 82,3% стоматологів країни, що вказує на те, що вони використовують саме цей седативний засіб і що інгаляційна аналгезія є найбільш поширеним способом позбавлення страху та болю у комбінації з іньєкційною анастезією. У той самий час кількість
стоматологів-педіатрів, які використовують закис азоту та кисень у своїх клінічних практиках вища, ніж у загальній практиці.
За період з 1960 по 1972 рік Ханс Рубен ( Ruben H: Nitrous oxide analgesia in dentistry, Br Dent J 132:195, 1972.), датський дослідник, наводить 3 мільйони випадків, у яких суміш N2O / O2 використовувались у стоматологічній практиці без побічних реакцій.
Нільс Бьорн Йоргенсен (Jorgensen NB: Sedation, local and general anesthesia in dentistry, ed 2, Philadelphia, 1985, Lea & Febiger) підтверджує 4 мільйони випадків (медичних кейсів) використання без ускладнень.
На сьогоднішній день жодних доказів смертності з седацією N2O / O2 в стоматологічному кабінеті виключно при використанні та відповідним чином (за затвердженими протоколами) не існує.
Більше ніж 48 мільйонів стаціонарних хірургічних процедур та 53 мільйони амбулаторних хірургічних та нехірургічних процедур проводяться щороку у Сполучених Штатах з використанням суміші оксид азоту / кисень (N2O / O2) у поєднанні з іншими препаратами, що полегшують та збільшують дію загального наркозу.
Окрім того (крім медичної практики) застосування седації N2O / O2 як ефективного засобу для полегшення тривожності пацієнтів та зняття больових відчуттів та дискомфорт відбувається для багатьох косметологічних та інших процедур (наприклад видаленні татуювань).
Сьогодні існують чітко сформовані фундаментальні настанови для практикуючих лікарів як у Сполучених Штатах, так і за межами країни.
Матеріали підготовані за публікацією «Керівництво з використання Закису Азоту\ Кислородної Седації (ЗАКС)»,4 редакція, 2015 рік. (« Handbook of Nitrous Оxide and Oxygen Sedation», 2015, 4th edition, Morris S. Clark, BS, BDS, DDS, DSc, FACD Professor, Oral and Maxillofacial Surgery, Director of Anesthesia Department of Surgical Dentistry, School of Dental Medicine, Professor of Surgery, School of Medicine University of Colorado Health Sciences Center Denver, Colorado
Ann L. Brunick, RDH, MS, Chairperson and Professor Department of Dental Hygiene University of South Dakota Vermillion, South Dakota.
Ти став дорослим, а страх відвідування стоматолога не минув.
Багаторічні дослідження вчених-психологів доводять, що тривоги та фобії дорослої людини закладаються у її дитинстві, у віці до 10 років.
Саме у цей час цукерки найсмачніші, дні пролітають непомітно, зубна щітка гордо та одиноко стоїть у стакані а молочні зуби змінюються на постійні J
Певний час було майже звичайною практикою – відвідувати лікаря-стоматолога лише з зубним болем. Що маємо зараз – у багатьох батьків після власного першого відвідування у своєму дитинстві та болісного лікування сформувався …страх. Не лише стоматології, але й синдром «білого халату» взагалі.
Чи можна його подолати? Чи треба чекати невиносного зубного болю? Може є інший шлях?
Так. Він справді є.
З 1844 року використання закису азоту (N2O) у суміші з киснем (ЗАКС, Закис Азоту Кислородна Седація ) позбавляє пацієнтів відчуття страху та болю, дозволяючи відчувати себе у стоматологічному кріслі комфортно. Практика використання відпрацьована століттями, але, нажаль , широко не поширена зараз в Україні.
Одна з основних причин – необхідність відповідних інженерних комунікацій у самій кліниці та певних кваліфікаційних навичок лікарів . Але все змінюється, і ЗАКС доступний для стоматологічних пацієнтів прямо зараз.
Чи є протипоказання ? Так, вони є . Лікар обов’язково проведе опитування та приділить увагу усім особливостям Вашого організму. Основне протипоказання – відсутність носового дихання. Без нього ЗАКС не працює L.
З огляду на кількісні показники застосування ЗАКС у Приватній практиці «ФЕНІКС» (м.Буча) за останній рік – більшість пацієнтів діти від 4 до 10 років, але є і дорослі пацієнти , що знайшли для себе вирішення своїх емоційних обмежень щодо стоматологічного лікування.
Чи можна розглядати ЗАКС як засіб, що починає діяти від самих дверей стоматологічної практики?
Нажаль, ні. Є певні правила, що стосуються як дорослого, так і дитячого прийму:
- Побудова відношень лікаря-стоматолога та дитини починається ще вдома. Це займає певний час і потребує зусиль батьків, адже дитина наслідує та повторює відношення батьків, навіть у ранньому віці відчуваючи їх приховані страхи та переживання.
- Похід до "дорослого" стоматолога може завершитися...рекомендацією знайти "дитячого". Отже - запитайте під час запису - " ..Ваш лікар - дитячий стоматолог? Чи загальний?"
- Дія ЗАКС не починається від самого порогу. Сісти у крісло до лікаря – це власне свідоме рішення дитини та батьків. Без будь-якого примусу.
- На відміну від «медикаментозного сну» пацієнт перебуває у свідомості під час лікування, припинити ефект ЗАКС можна за лічені хвилини, але саме взаємодія та розуміння у ланцюжку «пацієнт»-«лікар» є необхідною умовою досягнення бажаного результату.
ЗАКС не є рішенням «заснув-прокинувся-усе відбулося», навпаки – це спільна робота за певний проміжок часу більший ніж один візит та серію відвідувань.
Щодо вартості лікування з ЗАКС у порівнянні з «медикаментозним сном»- бюджет такого лікування у декілька разів менший.
Лікарі та адміністратори ПП «ФЕНІКС» дадуть відповіді на Ваші запитання за контактними телефонами, у месенджерах та соціальних мережах. Більше інформації за посиланням.